Skatīt e-pastu
Jaunumi

Ko darīt, ja asaro un grauž acis?

Autors: Māra Kondrāte "P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības"

Acis ir orgāns, kas ik dienas tiek pakļauts nepārtrauktai slodzei, turklāt mūsdienu tehnoloģiju attīstība šo slodzi tikai pavairo. Acu apsārtums, asarošana, graušana, nogurums – visi šie simptomi ir signāls tam, ka acīm nepieciešama papildu gādība. „BENU Aptieka” farmaceits Vitālijs Mitrohins sniedz padomus par to, kā pasaudzēt redzi un kā rīkoties, ja ikdienas slodzes rezultātā acis sākušas izjust pastiprinātu diskomfortu un nogurumu.

Vitamīni un uzturs acu veselībai

Mūsdienās cilvēki aizvien garākas stundas pavada, veroties datoru, TV un savu telefonu ekrānos. Negatīvi redzi ietekmē arī auto vadīšana, gaisa piesārņojums, nepietiekams apgaismojums. Līdz ar to mūsdienu cilvēki ar redzes problēmām aizvien biežāk saskaras agrākā vecumā, tāpēc būtiski ir jau laikus rūpēties par acu veselību. Pamatā šīm rūpēm ir sabalansēts uzturs, kas satur acīm vēlamos vitamīnus un mikroelementus. Turklāt īpaši par to jāpiedomā studentiem, skolēniem, cilvēkiem gados, kas jau izjūt redzes pasliktināšanos, kā arī visiem tiem, kam ikdienas darbs saistīts ar pastiprinātu acu slodzi.

Īpaši būtiski redzes veselībai ir vitamīni E, A, C un D, kas uzlabo imunitāti un aizsargā organisma šūnas no brīvajiem radikāļiem, kā arī tādi mikroelementi kā cinks, selēns, luteīns un citi. Kā uzsver „BENU Aptieka” farmaceits Vitālijs Mitrohins, viens no svarīgākajiem vitamīniem redzes spēcināšanai, kas palīdz uzturēt acs šūnu un audu veselību, aizsargājot radzeni, ir vitamīns A. Šis vitamīns piedalās svarīgāko vielu sintēzes procesā acu tīklenes šūnās, kā arī aizsargā acis no ultravioletā starojuma ietekmes.

Par A vitamīna trūkumu liecina tādi simptomi, kā, piemēram, redzes pasliktināšanās nepietiekamā apgaismojumā un krēslas laikā. Lai uzņemtu A vitamīnu, ikdienas uzturā ieteicams iekļaut tādus produktus kā burkānus, ķirbjus, papriku, aknas, mencu aknu eļļu, arī sieru. Lai nodrošinātu A vitamīna veiksmīgu uzsūkšanos, nepieciešama arī cinka un selēna palīdzība. Acu šūnas pigmenta reģenerāciju un redzi krēslā un tumsā uzlabo antocianidīni, kas atrodami mellenēs. Savukārt novecošanas radītās tīklenes dzelteno plankumu deģenerācijas novēršanai būtiski karotinoīdi - luteīns un zeaksantīns, kā arī beta-karotīns.

Tāpat acu veselībai nozīmīgi ir arī C, P, B un E vitamīni. C vitamīns ir spēcīgs antioksidants, kas palīdz veidoties kolagēnam, kas piedalās radzenes reģenerācijā. C vitamīna trūkums var būt par iemeslu tādu nopietnu acu slimību kā kataraktas attīstībai. C vitamīns, savienojumā ar vitamīnu P, stiprina mazās kapilāru sieniņas un acis pasargā no asinsizplūdumiem. Arī E vitamīns ir spēcīgs antioksidants. Tas aizsarga šūnas membrānu, turklāt ir īpaši būtisks diabēta pacientiem. Īpaši būtiska acu veselībai ir arī B vitamīnu grupa. Vitamīns B1 atbild par nervu impulsu pārnesi un palīdz izvairīties no glaukomas, bet vitamīns B2 uzlabo zīlītes reģenerāciju. Savukārt ar vecumu saistītās redzes izmaiņas iespējams kavēt ar D vitamīna palīdzību.

Ikvienam un jo īpaši tiem, kas ikdienā acis pakļauj palielinātai slodzei, farmaceits Vitālijs Mitrohins rekomendē vienu līdz divas reizes gadā profilaktiskos nolūkos lietot īpašu acīm paredzētu vitamīnu kompleksu, pirms tam, protams, konsultējoties ar speciālistu. Vecākiem cilvēkiem, kā arī diabēta pacientiem ļoti būtiska ir galvas asinsrite, lai uzlabotu acs kapilāru mikrocirkulāciju un tīklenes apasiņošanu, kam lieliski noderēs preparāti, kuru sastāvā atrodamsginkgo biloba ekstrakts.

Ja acis piemeklējis „sausās acs” sindroms

Ikdienā ilgstoši strādājot ar datoru, vadot auto vai skatoties televizoru, vai citādā veidā pārpūlējot acis, nereti acis kļūst sausas, apsārtušas un jūtama kairinoša sajūta. Tāpat var būt manāmas arī redzes asuma pārmaiņas. Šis simptomu kopums tiek dēvēts par „sausās acs” sindromu. Šādi simptomi rodas, jo acu piepūles laikā tās tiek retāk mirkšķinātas, tāpēc acīm zūd asaru aizsargplēve un izžūst acu gļotāda, kas savukārt rada acs kairinājumu.

Normāli cilvēks mirkšķina acis līdz 22 reizēm minūtē, bet, piemēram, strādājot pie datora, apmēram trīs reizes retāk. Lai „sausās acs” sindromu novērstu, „BENU Aptieka” farmaceits Vitālijs Mitrohins rekomendē lietot acu pilienus ar mitrinošu un lubricējošu iedarbību, piemēram, mākslīgās asaras, kas novērsīs sausumu, atjaunojot acu aizsargplēvi, mazinās radzenes un plakstiņa berzi, kas savukārt novērš acs kairinājumu un ar to saistītos simptomus.

Aptiekā pieejams gana plašs pilienu klāsts, kas atšķiras gan pēc konsistences (viskozie pilieni, gēli), gan iedarbības (mitrinoši, nogurušām acīm, vitamīnus saturoši, antibakteriāli, pretsāpju preparāti u.c.). Farmaceits atgādina, ka pirms pilienu iegādes noteikti jākonsultējas ar speciālistu – ārstu vai farmaceitu, kas ieteiks vispiemērotāko pilienu veidu. Īpaši uzmanīgiem ar acu pielienu izvēli jābūt kontaktlēcu nēsātājiem. Ja vien lietošanas instrukcijā nav norādīts, ka pilienus atļauts lietot ar kontaktlēcām, tos kopā lietot nedrīkst. Acu pilieni var ne vien izraisīt asarošanu, miglošanos un niezi, tie var arī sabojāt lēcu.

Pirms acu pilienu lietošanas ir būtiski iepazīties ar to lietošanas pamācību, turklāt jāatceras, ka pilieniem nereti ir salīdzinoši īss lietošanas termiņš (parasti četras nedēļas). Lai pasargātu acis no infekcijas rašanās, pirms pilienu lietošanas noteikti jānomazgā rokas. Atliecot galvu, uz leju jāpavelk apakšējais plakstiņš, izveidojot „kabatiņu”, kurā pilieni jāiepilina. Iepiliniet vienu līdz divus pilienus katrā acī. Tad acis jāaizver un ar pirkstgalu viegli uzspiediet uz plakstiņa (tuvāk degunam). Acis vēlams turēt aizvērtas aptuveni divas minūtes. Kontaktlēcu nēsātājiem pirms pilienu lietošanas lēcas jāizņem, bet atpakaļ tās ievietojamas pēc 15 līdz 20 minūtēm.

„Acu sports” un citi padomi profilaksei

Kā uzsver „BENU Aptieka” farmaceits V.Mitrohins, vitamīniem bagāts uzturs un vitamīnu kompleksi ir ļoti būtiski, lai novērstu acu slimību rašanos, taču tikpat būtisks ir veselīgs dzīvesveids. Tāpat vienmēr pievērsiet uzmanību, lai darbavietā un mājās būtu labs apgaismojums. Ļoti būtiski ir acis atpūtināt no slodzes. Strādājot pie datora, acis būtu jāatpūtina vismaz reizi stundā uz 5-10 minūtēm. Mērena fiziska slodze, skatīšanās tālumā sniegs acīm labu atslodzi. Atpūtas laikā ļoti labi ir veikt arī acu vingrinājumus. „Acu sports” ir itin vienkāršs un to veikt var jebkurā laikā. Ar aizvērtām vai atvērtām acīm varat skatīties uz augšu un leju, veikt riņķveida kustības pulksteņrādītāja un pretpuksteņrādītāja virzienā, izvēlieties divus punktus 30 līdz 40 cm tuvumā, bet otru – tālāk. Tad pamīšus vairākas reizes nofokusējiet skatienu uz tuvāko un tālāko punktu.