Skatīt e-pastu
Jaunumi

Kas jāglabā mājas aptieciņā rudenī?

Autors: „BENU” aptieku farmaceite Ilze Kaufmane.

Galvassāpes, vēdergraizes, apdegumi, alerģijas, sasitumi – tās ir tipiskākās problēmas, ar kurām kaut reizi dzīvē ir sastapies ikviens no mums. Lai šādos gadījumos nebūtu jākavē laiks, steidzoties uz aptieku, bet nekavējoties varētu sniegt palīdzību sev vai tuviniekiem, būtiski mājās iekārtot mājas aptieciņu. Par to, kuriem medikamentiem noteikti jābūt mājas aptieciņā un ar kādiem preparātiem to papildināt, lai efektīvi varētu cīnīties pret rudens sezonai raksturīgajām saslimšanām, stāsta „BENU” aptieku farmaceite Ilze Kaufmane.

Kas jāglabā mājas aptieciņā?

Neraugoties uz gadalaiku, mājas aptieciņā būtu jāglabā medikamenti un priekšmeti, kas noderīgi palīdzības sniegšanai saslimšanas vai traumas gadījumā. Katrā mājas aptieciņā būtu jāatrodas dezinfekcijas līdzeklim (ūdeņraža pārskābe, joda spirta šķīdums), marles saitei, dažāda izmēra plāksteriem, leikoplastam, ziedei apdegumu apstrādei un pretsāpju līdzekļiem. Noderēt var arī šķēres ar noapaļotiem galiem un vate.

Tāpat mājas aptieciņā jāglabā arī termometrs. Pašlaik pieprasītākie ir elektroniskie termometri, piemēram, no ražotājiem Microlife un Geratherm, kuru cena ir no 3 līdz 7Ls. Mājas aptieciņā noteikti jāglabā arī medikamenti pret paaugstinātu temperatūru, piemēram, paracetamolu un aspirīnu saturoši līdzekļi. Tāpat noderēs medikamenti sāpju mazināšanai, piemēram, „Ibuprofen”, „Saridon”, „Citramon” u.tml. Noteikti aptieciņā jāuzglabā līdzekļi gremošanas trakta problēmu novēršanai – aktivētā ogle vai „Sorbex” kapsulas, „Smecta”, kuņģa pilieni. Noderīgas var būt arī pretsāpju un pretiekaisuma ziedes, piemēram, „Diclac gel”. Ieteicams mājās uzglabāt arī zāles pret alerģijām, piemēram, „Tavegil”. Negaidītām stresa situācijām, īpaši gados vecākiem cilvēkiem, vēlams mājas aptieciņā iekļaut arī baldriāna tinktūru vai sirdsdarbību stabilizējošus līdzekļus.

Kā papildināt mājas aptieciņu rudenī?

Tā kā rudens sezonā līdz ar drēgnajiem laika apstākļiem aktuālas kļūst arī sezonālās saslimšanas - kakla sāpes, iesnas, klepus un pat gripa, farmaceite rekomendē mājas aptieciņu papildināt ar profilaktiskiem, kā arī imunitāti stiprinošiem līdzekļiem, piemēram, homeopātisko līdzekli „Oscillococcinum” un greipfrūta sēklu ekstraktu „Citrosept”. Abi medikamenti var kalpot arī kā ārstējoši līdzekļi, saslimšanas gadījumā to devu palielinot. Lielisks papildinājums gada aukstajos mēnešos ikvienā mājas aptieciņā būs C vitamīns, bet pret saaukstēšanos palīdzēs karstais dzēriens ar C vitamīnu un kalciju, kuru var lietot visa ģimene, tostarp bērni no 6 gadu vecuma.

Noderīgas rudenī būs arī zāļu tējas. Klepus gadījumos „BENU” aptieku farmaceite I.Kaufmane rekomendē mārsilu, mežrozīšu, aveņu, pelašķu un liepziedu tējas. Aptiekā pieejami arī veselības tēju maisījumi, piemēram, „Veselības tēja bronhiem” un „Veselības tēja imunitātes spēcināšanai” no Dr. Tereško fito tēju sortimenta. Imunitātes spēcināšanai farmaceite iesaka arī „Green do” granulu tēju, kas ir ne tikai veselīga, bet arī garšīga.

Viena no visbiežāk sastopamajām rudens kaitēm ir iesnas jeb rinīts, tāpēc farmaceite iesaka jau laikus iegādāties arī deguna pilienus. Tā kā deguna pilienus nereti lieto visa ģimene, „BENU” aptieku farmaceite iesaka izvēlēties homeopātiskus pilienus, kuru iedarbība ir saudzīgāka, piemēram, „Delufen” vai „Euphorbium”. Lai cīnītos pret iesnām, mājas aptieciņā ieteicams glabāt arī jūras ūdens aerosolus, piemēram, „Humer”, „Quixx” ar alveju vai eikaliptu, kuru lietošana atļauta arī mazuļiem, kas vecāki par sešiem mēnešiem.

Rudenī bieži saskaramies arī ar kakla sāpēm, tāpēc farmaceite rekomendē mājas aptieciņā glabāt līdzekļus, kurus izmantot līdz ar pirmajiem saslimšanas simptomiem. Ja kakls ir sauss, farmaceite rekomendē lietot, piemēram, „Faringospray”. Šim preparātam piemīt dezinficējoša iedarbība, tāpēc tas lietojams arī ādas nobrāzumu, brūču un apdegumu apstrādei. Savukārt cīņai pret kakla sāpēm noderēs sūkājamās tabletes, piemēram, „Decatylen” vai Islandes ķērpja tabletes „Isla”, kuras pieejamas arī ar upeņu un ingvera garšu. Ieteicami arī propolisa produkti, kuri lietojami kā iekšķīgi, tā arī ārīgi. Intensīvāka un sausāka klepus gadījumā vislabāk noderēs klepus sīrupi.

Mājas aptieciņā jāglabā arī temperatūru mazinošie līdzekļi. Ļoti bieži šādos gadījumos cilvēki izvēlas lietot karstos dzērienus, piemēram, „Theraflu” vai „Coldrex”. „BENU” aptieku farmaceite Ilze Kaufmane skaidro, ka šo līdzekļu ātrā iedarbība skaidrojama ar augsto paracetamola sastāvu, kas savukārt rada ļoti lielu slodzi aknām, tāpēc šos medikamentus pilnīgi noteikti nevajadzētu lietot bērniem, kas jaunāki par 16 gadiem. Lai gan „Coldrex” iedarbība ir nedaudz maigāka nekā „Theraflu”, farmaceite šos preparātus iesaka izmantot tikai neatliekamos gadījumos, kad, neskatoties uz temperatūru, nevar atļauties slimot.

„BENU” aptieku farmaceite atgādina, ka mājas aptieciņa jānovieto tumšā, vēsā (temperatūra līdz +18C) un bērniem nepieejamā vietā. Atsevišķi medikamenti var tikt uzglabāti arī ledusskapī. Atsevišķi no mājas aptieciņas, kuru izmanto visa ģimene, jāglabā antibiotikas un recepšu medikamenti, turklāt regulāri jāseko līdzi mājas aptieciņas saturam. Īpaša uzmanība jāpievērš pirmās nepieciešamības zālēm, un to krājumi jāatjauno jau laikus. Farmaceite I.Kaufmane arī atgādina, ka medikamentus, kuriem beidzies lietošanas termiņš, nekādā gadījumā nedrīkst izmest kopā ar sadzīves atkritumiem – tie ir jānodod iznīcināšanai aptiekā.

Raksts oriģināli ievietots 2012-10-12

Vecāks raksts