Skatīt e-pastu
Jaunumi

Speciālisti Pasaules Diabēta dienā pauž bažas par cukurslimības pieaugumu jauniešu vidū

Autors: Daniels Ennss, "EUROAPTIEKA" Pārdošanas un Mārketinga direktors

Mazkustīguma, neveselīga uztura un aptaukošanās dēļ Latvijā ar cukura diabētu saslimst arvien jaunāki cilvēki, norāda speciālisti saistībā ar Pasaules Diabēta dienu, ko atzīmē ceturtdien, 14.novembrī. "Mūsu aptiekās ik gadu pieaug tādu medikamentu pārdošana, kas paredzēti diabēta vai ar to saistīto komplikāciju ārstēšanai. Sevišķi lielas bažas ir par šīs slimības izplatību bērnu un jauniešu vidū. Pasaules Diabēta dienā vēlos vērsties pie visiem Latvijas jauniešiem ar aicinājumu atrast laiku fiziskajām nodarbībām un veselīgām ēdienreizēm, jo tā būs vislabākā diabēta profilakse," mudina "EUROAPTIEKA" pārstāvis Daniels Ennss.

Nacionālā Veselības dienesta vietnē sniegtā informācija liecina, ka endokrīno, uztura un vielmaiņas slimību ārstēšanai paredzēto kompensējamo medikamentu iegādei izrakstīto recepšu skaits pērn ir pieaudzis līdz 800 230 receptēm pretstatā 754 445 receptēm 2011.gadā.

Savukārt Latvijas Diabēta asociācijas prezidents un endokrinologs Ingvars Rasa norāda - lai samazinātu risku saslimt ar 2. tipa cukura diabētu, visu vecumu cilvēkiem vajadzētu ēst veselīgi, lietojot uzturā dabīgus produktus, vairāk dārzeņu, treknas jūras zivis, kā arī līdzsvarot uzturproduktu kalorāžu ar patērēto fizisko enerģiju un sportot.

Pēc viņa teiktā, riska faktori, kas ietekmē cukura diabēta komplikāciju attīstību, ir aptaukošanās, neveselīgi uztura paradumi, nepietiekamas fiziskās aktivitātes, kā arī nesavlaicīgi diagnosticēts cukura diabēts un cilvēku nepietiekamās zināšanas par šo slimību.

"Bieži vien sabiedrībā valda kļūdains uzskats, ka cukura diabēts ir saslimšana, kurai nav nekādu nopietnu seku. Latvijas sabiedrība šajā jautājumā būtu vairāk jāizglīto, lai apturētu cukura diabēta izplatību, kas jau kļuvusi par epidēmiju visā pasaulē. Šīs slimības izplatība dramatiski palielinās katru gadu, un pašlaik pasaulē ir jau aptuveni 357 miljoni diabēta slimnieku. Diemžēl arvien vairāk cilvēku gan Latvijā, gan pasaulē sirgst ar aptaukošanos - līdztekus tam palielinās cukura diabēta biežums un izplatība," secina endokrinologs.

Diabēta slimnieku skaits Latvijā strauji pieaug ar katru gadu. 2009.gadā reģistrēja 67 340 diabēta pacientus, 2010.gadā - 72 654, 2011.gadā - 77 000 cukura diabēta pacientus. Pagājušajā gadā cukura diabēta slimnieku skaits Latvijā pieauga līdz 79 122 cilvēkiem, liecina Slimību kontroles un profilakses centra dati. Visvairāk cukura diabēts joprojām skar vecāka gadagājuma iedzīvotājus, taču uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju 2012.gadā saslima arī 38 bērni līdz deviņu gadu vecumam, 51 bērns no 10 līdz 17 gadiem, 37 cilvēki vecumā no 18 līdz 29 gadiem un 132 cilvēki vecumā no 30 līdz 39 gadiem.

2. tipa cukura diabēts ir hroniska slimība, kurai raksturīgs paaugstināts cukura (glikozes) līmenis asinīs jeb hiperglikēmija. Pastāvīgi paaugstināts cukura līmenis paātrina organisma novecošanos un sekmē infarkta, insulta, nieru mazspējas, akluma un citu diabēta sarežģījumu attīstīšanos daudz agrāk nekā pārējiem cilvēkiem atbilstošajā vecuma grupā. Turklāt cukura diabēta izraisīti nervu un asinsvadu bojājumi ir visbiežākais kāju amputāciju cēlonis, kas nav saistīts ar nelaimes gadījumiem un traumām.

2006. gada 20. decembrī ANO pirmo reizi cilvēces vēsturē neinfekcijas slimību - cukura diabētu atzina par globālu veselības problēmu. ANO norādīja, ka cukura diabēts ir hroniska slimība ar augstām aprūpes un ārstēšanās izmaksām un var izraisīt komplikācijas, tāpēc tā rada nopietnus riskus ģimenēm, valstīm un visas pasaules sabiedrībai.

Pasaules Diabēta diena ir globāla mēroga kampaņa sabiedrības informēšanai par cukura diabēta pirmajām pazīmēm, riska faktoriem, komplikācijām un ārstēšanas iespējām. Pasaules Diabēta dienu Starptautiskā Diabēta Federācija (International Diabetes Federation) pirmo reizi pasludināja 1991. gadā. To atzīmē 14. novembrī – insulīna līdzatklājēja Frederika Bantinga dzimšanas dienā.

Pašlaik Latvijā darbojas 46 aptiekas ar "EUROAPTIEKA" zīmolu un 1 veselības un skaistumkopšanas preču veikals „Vitamīns”. Latvijā uzņēmums veiksmīgi darbojas vairāk nekā 11 gadu un aizņem aptuveni 10% Latvijas medikamentu mazumtirdzniecības tirgus daļu. SIA "EUROAPTIEKA" ietilpst starptautiska uzņēmuma UAB “EUROAPOTHECA” sastāvā, kas pašlaik strādā Polijā, Lietuvā, Latvijā un Igaunijā.