Vasara ir īpaši piemērots laiks aktīvai laika pavadīšanai ārā. Diemžēl līdz ar aktīvo atpūtu palielinās arī risks iegūt dažādas neparedzētas traumas. Par to, kā pareizi apkopt sīkas traumas, brūces un sasitumus, stāsta „BENU Aptieka” farmaceits Vitālijs Mitrohins.
Ko glabāt mājas aptieciņā sasitumu apkopšanai?
Kā skaidro farmaceits Vitālijs Mitrohins, sasitumiem raksturīgi ir tādi simptomi kā zemādas asinsizplūdums, pietūkums un sāpes. Neatkarīgi no tā, cik spēcīgs ir sasitums, farmaceits rekomendē vairākus universālus paņēmienus, kurus izmantot traumu apkopšanai.
Lai mazinātu asinsizplūdumu un sāpes, iesākumā sasituma vietu nepieciešams novietot statiskā stāvoklī. Turklāt šādā stāvoklī traumētajai vietai iespējams nodrošināt labāku asinsriti un limfas cirkulāciju. Tālāk būtiski ir sasisto vietu atvēsināt. Ar aukstuma palīdzību iespējams mazināt kā sāpes, tā arī pietūkumu. Tas ir būtiski, jo, veidojoties tūskai, tiek nospiesti nervu gali, kas savukārt izraisa sāpes.
Aptiekā ir pieejamas gan aukstuma kompreses, gan arī aukstuma aerosoli, taču atvēsināt sasitumu ērti var arī ar ledu. Sasitumu gadījumos noderēs arī atvēsinošās ziedes, kuru sastāvā ir mentols. Mentola iedarbībā sašaurinās asinsvadi, tiek mazināts iekaisums, sāpes un arī nieze.
Kā min farmaceits, atvēsinošās ziedes ir efektīvas pirmajās 24-48 stundās pēc traumas - kamēr veidojas hematoma. Pēc atvēsināšanas lietojama nākamo līdzekļu grupa – kompleksās smēres un ziedes. Šāda veida smēres ir lielisks papildinājums mājas aptieciņai, jo ir universālas un lietojamas gan sasitumu, gan arī sastiepumu gadījumos muskuļiem un locītavām. Gēlu sastāvā ir vielas, kuras, uzsūcoties ādā, mazina sāpes, tūsku un iekaisumu, piemēram, diklofenaks. Tomēr farmaceits uzsver, ka šīs smēres nav piemērotas, ja traumētajā vietā izveidojusies brūce. Smēres ādā iesūcas gana dziļi, tāpēc tās nedrīkst lietot bērni. Pavisam maziem bērniem sasitumu gadījumā ieteicamas tikai aukstuma kompreses.
Kā rīkoties noberzumu un brūču gadījumā?
Kā paskaidro „BENU Aptieka” farmaceits V.Mitrohins, noberzuma gadījumā primāri ir attīrīt traumētās vietas. Nobrāzumu var nomazgāt ar ūdeni (neberžot), kā arī maigi notīrīt ar ūdeņraža peroksīda 3% šķīdumu. Tas ir pretmikrobu līdzeklis, kas iedarbojas dezinficējoši, un, pateicoties atomārajam skābeklim, brūce tiek atbrīvota no svešķermeņiem.
Pēc brūces attīrīšanas to būtiski dezinficēt. Šādam mērķim farmaceits rekomendē izmantot 5% joda-spirta šķīdumu vai briljantzaļo šķīdumu. Šie līdzekļi gan var nedaudz „kost”, jo satur etilspirtu.
Nākamais solis noberzumu apkopšanā būtu pārsiešana. Atkarībā no noberzuma dziļuma pirmo divu dienu laikā pēc nobrāzuma iegūšanas tam var uzlīmēt plāksteri, vai arī, ja traumēta ir locītava, lietojams marles apsējs. Būtiski pievērst uzmanību, lai marles saite vai plāksteris ļauj brūcei brīvi elpot, pretējā gadījumā tiek kavēta brūces dzīšana. Taču, atrodoties vietā, kur brūce pasargāta no netīrumu piekļūšanas, apsēju vai plāksteri var arī nelikt.
Gadījumos, ja brūce ir asiņojoša, farmaceits uzsver, ka būtiski ir to pasargāt no infekciju iekļūšanas. Brūci vēlams dezinficēt ar ūdeņraža 3% šķīdumu, bet asiņošanas apturēšanai tā jānosien ar spiedošu pārsēju. Tomēr farmaceits uzsver, ka gadījumos, ja asiņošanu neizdodas apturēt ilgstoši, noteikti jāvēršas pēc ārsta palīdzības.