Zeltsaknes saknes satur vielas, kas ļauj augu pieskaitīt pie dabīgiem imūnmodulatoriem un adaptogeniem. Tas palīdz stiprināt imūnsistēmu, organisma spējas pretoties pret fizisko un emocionālo stresu, stimulē smadzeņu darbību un sekmē vispārējo labsajūtu. To var lietot praktiski veseli cilvēki, ja ir pazeminātas darbaspējas. Tā kā produktam ir tonizējošas īpašības, to nav ieteicams lietot dienas otrajā pusē.
Pēc ārtsnieciskajām īpašībām līdzinās žēņšeņam. Uskata ka zeltsaknei ir daudz spēcīgaka psihostimulējošā iedarbība (stimulē CNS darbību) par žeņšeņu.
Kā dabiskais stimulators, augam ir plaša terapeitiskās iedarbības zona, neveido pieradumu pie preparātiem.
Tēja un ūdens uzlējumi lietojami līdzīgi kā kofeīnu saturošaās melnās un zaļās Ceilonas tējas, kafija. Tomēr vēlams šo dzērienu nelietot katru dienu, iedarbība ir ļoti spēcīga.
Pagatavo - 1 tējk saknes aplej ar 1 litru ūdens, vāra 7-10 min., nostādina 20-30 min. Lieto 2-3 glāzēm dienā saldinot ar cukuru vai medu.
No rodiolas sakneņiem ražo šķidro ekstraktu, tinktūru, gatavo uzlējumu.
Lieto neirastēniska un asnētiska stāvokļa, stipra noguruma, pazeminātu darbaspēju un funkcionālu CSN slimību gadījumā.
Rožainajai rodiolai piemīt stimulējoša, darbaspējas paaugstinoša iedarbība smaga fiziska darba laikā, jo tās preperāti normalizē vielamiņu, ekonomējot enerģētiskos resursus, sekmē ogļhidrātu un lipīdu vielmaiņu, tādējādi stimulējot arī garīgā darba spējas un nedaudz uzlabojot atmiņu.
Ārīgi rodiolu lieto skalojumiem brūču, čūlu, ādas slimību, skrofulozes, angīnas, zobu sāpju gadījumā. Kompreses izmanto konjuktivīta dziedināšanai.
No auga sakneņiem gatavo uzmundrinošu tēju līdzīgi kā melno tēju. Tā ir sārtā krāsā ar savdabīgu, patīkamu vijolīšu smaržu. Rodiola ir īpaši noderīga atveseļošanās periodā pec smagām saslimšanām, ja ir nespēks, gurdenums.
Tibetas medicīnā pielieto pie sirds - asinsvadu un kuņģa - zarnu trakta saslimšanām. Senajos laikos šo sakni bija aizliegts izvest no Tibetas.
Mongolijā lieto pie plaušu turbrkulozes, kaulu lūzumimem, ādas saslimšanām, kā temperat''uru pazeminošu, organismu stiprinošu līdzekli. Kompreses liek uz brūcēm.
Sulu izmanto kā brūču dziedējošu līdzekli.
Ievāc auga sakneņus veģetācijas beigās no spēcīgi attīstītiem augiem, kuriem ir daudz stublāju.
Uzmanību! Rožainās rodiolas preperātus nedrīkst lietot cilvēki ar izteiktiem paaugstinātas nervu sistēmas uzbudināmības simptomiem, drudzi, hipertensijas krīzi. Jāpiesargās arī tiem, kam ir veģetatīvā asinsvadu mazspēja, pazemināts asinsspiediens klimaksa laikā, jo var pasliktināties pašsajūta, rasties galvassāpes, uzbudinājums, bezmiegs. Šādos gadījumos drogas deva jāsamazina vai jāpārtrauc preperāta lietošana.
Ekstraktu (Extractum Rhodiolae fluidum) lieto pa 5-10 pilieniem 2-3 reizes dienā 15 min pirms ēšanas. Kurss - 10-20 dienas. Psihiatrijas praksē pēc ārsta nozīmējuma lieto vairākus mēnešus.
Skņu uzlējums spirtā - 50 g saknes aplej ar 1/2 litru 40% spirtu (degvīnu) un 2 nedēļas nostādina. Lieto pa 20-30 pilieniem 3 reizes dienā 30 min pirms ēšanas. Tiem kam ir nosliece uz paaugstinātu arteriālo asinsspiedienu ieteicams lietot krietni mazākas devas.
Sakņu uzlējums - 10 g saknes aplej ar 200 ml verdoša ūdens, nostādina 4 stundas. Lieto pa 1/2 glāzei 2-3 reizes dienā. Dzērienam ir lieliska garša, smalks un maigs aromāts, kas līdzinās rožu smaržai. Garša ir nedaudz savelkoša.
Tējas maisījums - zelstaknes saknes, bergēnijas, meža zemeņu un aveņu, upeņu lapas, asinszāles ziedi, retēja un mārsila laksti - vienādās devās. 2-3 ēdamk. kaltētu augu maisījumu nostādina 1 stundu 1 litrā verdoša ūdens. Saldina pēc nepieciešamības.
Rodiolas lapas un jaunos lakstus izmanto pavasara salātos.
Rodiolas sakneņus izmanto arī pārtikas rūpniecībā tonizējoša, bezalkoholiska dzēriena pagatavošanai.
vot i alternetīva
sūc lēnām tējas un meklē visādus peru pienus vai līdzīgas vielas, kas atjauno šūnas dns
tur tīra asinis , kauvai bietes, bietes īstenība aŗi ir feina lieta ļoti laba... un vienkārša
Sarkanās bietes nav tik vienkāršs dārzenis kā sākumā varētu likties. Faktiski var teikt, ka pozitīvās ietekmes uz cilvēka organismu ziņā, bietei nav konkurentu.
Tajās ir daudz bioloģiski un fizioloģiski aktīvu vielu – tauki, olbaltumi, ogļhidrāti, vitamīni un pektīni (vairāk nekā ābolos).
Bietēs ir dzelzs (sekmē asinsradi), magnijs (normalizē asinsspiedienu) un jods (darbojas aterosklerozes profilaksei), bet bietēs esošās organiskās skābes sekmē toksīnu izvadīšanu no organisma. <<<<<<<<<<<<<<<<<
Bietēs ir tikai viņām raksturīgas vielas betanīns un betaīns, kas sekmē tauku sašķelšanos un darbojas pret audzēju šūnām.
Bietes kā saknes derīgās īpašības saglabājas arī tās sulā. Tai ir izteikta vispārspēcinoša darbība, tiek uzlabota vielu maiņa un paaugstināts hemoglobīna līmenis asinīs.