Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā šonedēļ, 6.jūnijā, tiks veiktas Baltijā pirmā cilmes šūnu transplantācijas pacientiem ar kritisku kājas išēmiju, kuriem asinsvadu nosprostojumu un līdz ar to audu apasiņošanas traucējumu dēļ draud kājas amputācija. Cilmes šūnu transplantācija kritiskas kāju išēmijas ārstniecībai pasaulē tiek pielietota vairākus gadus. Baltijas valstīs šāda metode tiks pielietota pirmo reizi, un to apgūt palīdzēs Dr. med. Bertolds Amanns (Berthold Amann) no klīnikas Hamburgā. Operācijās piedalīsies Rīgas Austrumu slimnīcas Asinsvadu ķirurģijas nodaļas speciālisti, kā arī speciālisti no Lietuvas un Igaunijas.
Asinsvadu ķirurģijas nodaļas vadītājs dr. Vitālijs Zvirgzdiņš norāda, ka pēc 65 gadu vecuma ceturtajai daļai pacientu ir perifēro artēriju slimība, bet ne visi pacienti to izjūt. Biežākās izpausmes ir sāpes kājās staigājot vai arī miera stāvoklī, audu nekrozes, čūlu veidošanās. Aptuveni 10% pacientu nav iespējams veikt ķirurģisku asinsvadu rekonstrukciju, tāpēc tiem varētu palīdzēt cilmes šūnu transplantācija jeb ievadīšana vietās, kur maģistrālās artērijas ir slēgtas. Šobrīd pacientiem tiek pielietota medikamentoza terapija, tomēr ne visiem tā ir efektīva – ik gadu Latvijā tiek veiktas ap 1000 kāju amputācijas.
Cilmes šūnas tiek ņemtas no pašu pacientu kaulu smadzenēm, centrifugētas un tad injicētas išēmiskās kājas muskulī ar apmērām 40 – 50 injekcijām. Cilmes šūnas sekmē artēriju veidošanos, līdz ar to uzlabo asinsriti un novērš amputācijas riskus.Pirmās cilmes šūnu transplantācijas operācijas tiks veiktas trīs pacientiem.Rīgas Austrumu slimnīcas Asinsvadu ķirurģijas nodaļā tiek veikts pilns modernas vaļējas ķirurģijas un endovaskulārās (mazinvazīvas) ārstēšanas spektrs. Gadā vidēji nodaļā ārstējas vairāk nekā 1400 pacientu, tiek veiktas vairāk nekā 1000 operācijas (no tām lielākā daļa rekonstruktīvās operācijas), vairāk nekā 400 endovaskulāras procedūras un ap 150 vēnu operācijas.
Rīgas Austrumu slimnīca ir lielākā daudzprofilu ārstniecības iestāde Latvijā, kas ne tikai nodrošina daudzpusīgu diagnostiku un ārstēšanu pacientiem, bet arī veic zinātniski pētniecisko darbu un attīstīta inovācijas, nodrošina jauno speciālistu apmācību. Kopumā sešos slimnīcas stacionāros – „Gaiļezers”, „Linezers”, „Biķernieki”, „Latvijas Onkoloģijas centrs”, „Latvijas Infektoloģijas centrs” un „Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” – gadā palīdzību saņem gandrīz 70 tūkstoši pacientu un tiek nodrošinātas vairāk nekā 300 tūkstoši ambulatoro konsultāciju.