Šodien Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis pasniedza Latvijas Ārstu biedrības apbalvojumu „Valetudo Patriae” (Veselību dzimtenei) Latvijas Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei par pilsonisku drosmi un valstisku sabiedrības veselības problēmu risinājumu cīņā par bērnu veselību. Latvijas parlaments (Saeima) vienbalsīgi 30. maijā galīgā 3. lasījumā pieņēma izmaiņās Bērnu tiesību aizsardzības likumā, kurā tika ieviesta jauna norma: „Fiziska vardarbība ir bērna veselībai vai dzīvībai bīstams apzināts spēka pielietojums saskarsmē ar bērnu vai apzināta bērna pakļaušana kaitīgu faktoru, tai skaitā tabakas dūmu, iedarbībai.”
Latvija kļuva par pirmo valsti pasaulē, kur smēķēšana bērna klātbūtnē, neatkarīgi no tā – vai tas notiek uz ielas vai personiskajā dzīvoklī, ir likuma pārkāpums, un atzīta par noziedzīgu rīcību. Lai pierādītu nepieciešamību novērst smēķēšanu bērna klātbūtnē, Latvijas Veselības ministrija un Latvijas Ārstu biedrība balstījās un dažādās Eiropas valstīs veiktajiem pētījumiem, kas apliecina, ka smēķēšana bērna klātbūtnē paaugstina bērna vēždraudi, iespējas saslimt ar bronhiālo astmu, bronhītu un citām plaušu slimībām, saīsina iespējamo bērna mūža garumu.
Kādēļ pret likuma izmaiņām tik ļoti pretojās tabakas industrijas pārstāvji? Kamdēļ industrijas pārstāvji centās pārliecināt valdību un parlamentu, iniciēja melīgas informācijas publikācijas? Katru gadu Eiropā no tiešām smēķēšanas sekām nomirst 700 000 cilvēku, bet vairāki desmiti miljoni smēķētāju nomirst priekšlaicīgi ar sirds un asinsvadu slimībām, vēzi vai plaušu slimībām. Tabakas industrijai nepieciešami jauni smēķētāji, jauni patērētāji. Un tādus tabakas industrija redz bērnos. Visvieglāk bērns kļūst par smēķētāju, ja viņa vecāki smēķē– no pasīvās smēķēšanas, tāpat kā no aktīvās smēķēšanas liela daļa bērnu kļūst nikotīnatkarīgi. Vairāk nekā 60% smēķētāju Eiropā par tādiem kļuvuši, jo viņu vecāki bijuši smēķētāji, smēķējuši bērnu klātbūtnē, atstājuši nepieskatītas cigaretes. Bez tam vecāku smēķēšana bērnu klātbūtnē nozīmē netiešu ziņu, ka smēķēšana nav nekas nosodāms, ja jau to dara māmiņā vai tētis.
Jaunākie pētījumi liecina, ka auglis var kļūt nikotīnatkarīgs, ja smēķē grūtniece vai grūtniece regulāri spiesta elpot tabakas dūmus.
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas virzītais un Saeimas 3. lasījumā nobalsotie likuma grozījumi jau ar atsaucību uzņemti Skandināvijas valstu Veselības ministrijās, Ārstu profesionālajās organizācijās, kas šādu likuma normu gatavojas nekavējoši virzīt savu valstu likumdošanā. Peteris Apinis, pasniedzot balvu Inārai Mūrniecei, teica, ka patiesībā balva paredzēta visai komisijai un Latvijas ārsti ļoti augstu novērtējuši komisijas atbildīgo nostāju un konstruktīvo darbu.