Skatīt e-pastu
Jaunumi

10 lietas veselai un laimīgai sirdij šovasar

Autors: Slimību profilakses un kontroles centra komunikācijas nodaļas vadītāja Laura Ševčenko

Ūdens. Ūdens sirdij patiks visādos veidos. Ja peldēsi, uzlabosi savu fizisko formu, vielmaiņu, un sirds par to līksmos. Ja ūdeni dzersi, pievienojot kādu svaiga gurķa šķēlīti vai piparmētras lapiņu, atjaunosi organismam tik ļoti vajadzīgo šķidruma daudzumu, kas arī nepieciešams labai sirds veselībai! Atgādinām, ka pieaugušam cilvēkam dienā vajadzētu izdzert vismaz 2 – 3 litrus šķidruma, ja ārsts nav noteicis citādāk! Miegs. Lai arī miegā lielākā daļa organisma funkciju turpina darboties, tas notiek „atpūtas” režīmā, bez stresa un vienmērīgi elpojot. Miegā vajadzētu pavadīt vismaz 7 stundas, lai arī Tava sirsniņa uzkrāj spēkus jaunai dienai un spēj Tev kalpot bez ierunām. Pastaiga. Var staigāt dažādi – tikai Tu un Tava sirds, bet vēl labāk - Tu, Tava sirds un Tavs sirdsāķītis... Bet galvenais – vajag staigāt no sirds un ar prieku, tā lai Tava pastaiga dod labumu tavai veselībai. Un tā noteikti dos labumu, ja staigāsi regulāri. Sāc jau šovasar - katru dienu dodies vismaz 30-40 minūšu garā intensīvā pastaigā.

 

Atpūta.

O! Vai tad atpūta kādam var nepatikt? Ja vien būtu tāda iespēja, varētu atpūsties visu nedēļu un vēl arī brīvdienās! Tava sirds par to tikai priecātos, jo, redzi, viņai jau nav brīvdienu. Taču tajā laikā, kad atpūties Tu, arī sirds jūtas mierīgāka un relaksētāka, nu gluži kā pārējie Tavi tuvinieki un draugi, kas atpūšas kopā ar Tevi!

Vidusjūras diēta.

Tās pamatā ir augļi, dārzeņi, zivis, olīveļļa un ļoti maz gaļas. Šāds uzturs samazina iekaisumus, kas noved pie sirds saslimšanām. Jā, izskatās, ka Tava sirds labprāt dotos padzīvot uz kādu no Vidusjūras valstīm, bet varbūt Tu viņai kaut ko līdzīgu šovasar varētu noorganizēt tepat Latvijā?

Bietes.

Vai nav labi apzināties, ka ēdot mīļo, labo, tradicionālo biešu auksto zupiņu, Tu iepriecini ne tikai vēderu, bet arī savu sirdi? Ir pierādīts, ka bietes satur vielas, kas veicina asinsriti un paplašina asinsvadus. Un kas gan vēl vairāk varētu patikt Tavai sirdij! Tikai atceries – ēd biešu zupu bez saldā vai skābā krējuma piešprices, treknas lietas tava sirds nemīl. Katru dienu apēdot pussaujiņu riekstu, ir iespējams uzņemt pietiekamu daudzumu „labo” taukvielu, kas stiprinās Tavu sirdi. Nesālītas un necukurotas mandeles, valrieksti, Indijas rieksti un pistācijas – tie būs labi palīgi cīņā pret sirds saslimšanām.

Zivis.

No sirds slimībām un infarktiem lieliski palīdz „mukt” zivis. Omega -3, Omega -6 un Omega -9 taukskābes, ko satur jūras veltes, draudzējas ar sirdi un uztur veselu sirds un asinsvadu sistēmu.

Vīnogas.

Vīnogas un rozīnes ir ļoti labs palīgs sirds stiprināšanā! Izrādās, ka vīnogu iedarbība spēj mazināt sāls kaitīgo ietekmi un cīnīties pret paaugstinātu asinsspiedienu. Tava sirds to pratīs novērtēt!

Sarkanvīns.

Tajā esošais antioksidants ir liels sirds draugs – novērots, ka, lietojot sarkanvīnu, pat cilvēkiem ar paaugstinātu holesterīna līmeni var mazināties sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanas. Bet nekādā gadījumā nepārspīlē - sirds nebūs vis priecīga un Tev paldies neteiks, ja dzersi vairāk nekā glāzi vīna dienā.