Skatīt e-pastu
Jaunumi

Sācies rudenim raksturīgais ērču aktivitātes pieaugums

Autors: Slimību profilakses un kontroles centra Sabiedrisko attiecību speciāliste Anete Vilciņa

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pēdējo dienu novērojumi liecina, ka līdzīgi kā ik gadus, sācies ērču rudens aktivitātes pieaugums – tas nozīmē, ka ērču dabā ir vairāk. Salīdzinot ar novērojumiem vasaras periodā, kad ērču bija mazāk, pēdējās dienās konstatēts, ka Latvijas centrālās un dienvidaustrumu daļas ērču monitoringa vietās to aktivitāte pieaugusi 2-3 reizes, atsevišķās vietās sasniedzot ap 50-70 ērču uz vienu kilometru. Pieaudzis arī ērču nepieaugušo īpatņu skaits, kas ir grūti pamanāmi, bet arī var pārnest infekcijas ierosinātājus.

Kaut arī šogad kopumā ērču aktivitāte bijusi zemāka nekā citus gadus, pie labvēlīgiem apstākļiem rudens periodā to skaits atkal var sasniegt iepriekšējos gados reģistrēto ērču aktivitātes līmeni, skaidro SPKC speciālisti.

SPKC epidemiologi atgādina, ka vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai pret ērču encefalītu, tāpēc, lai neinficētos ar Laimas boreliozi jeb „Laimas slimību” un ērlihiozi, dodoties brīvā dabā:

  • jālieto repelenti jeb aizsardzības līdzekļi pret ērcēm, kas atbaidīs arī citus kukaiņus;

  • ieteicams valkāt gaišas drēbes, uz kurām ērces labi saskatāmas, lai pēc iespējas ātrāk tās varētu notraukt;

  • dodoties meža, apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt – bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs.

Pārnākot mājās, rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces. Tāpat jāpārbauda bērni un mājdzīvnieki. Jāatceras, ka ērces mājās var atnest arī ar meža veltēm – zariem, puķēm, sēnēm, ogām.

Ērces visbiežāk piesūcas padusēs, ausu apvidū, ap nabu, paceles bedrītēs, matos, ap jostasvietu, cirkšņos – šīs ķermeņa vietas pēc uzturēšanās ērču teritorijā pārbaudiet īpaši rūpīgi.

Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas drīzāk. Tās noņemšanu vislabāk uzticēt ārstniecības personai, tomēr gadījumos, kad tas nav iespējams, ieteicams rīkoties šādi:

  • pirms ērces izvilkšanas ar spirtu vai degvīnu dezinficējiet vietu, kur tā piesūkusies;

  • ar pinceti satveriet ērci pēc iespējas tuvāk snuķītim un, cenšoties nesaspiest, to izvelciet, lēni izceļot, ar vienmērīgu un rotējošu kustību;

  • var izmantot diega cilpu - to apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un, velkot aiz galiem, ērci izņem;

  • lai mazinātu inficēšanās risku ērces izņemšanas laikā, jo uz rokām var būt mikroskopiski ievainojumi, vēlams uzvilkt gumijas cimdus, bet, ja to nav, dezinficējiet rokas pirms un pēc manipulācijas.

SPKC dati liecina, ka šī gada pirmajos septiņos mēnešos kopumā reģistrēti 76 ērču encefalīta gadījumi, 158 gadījumi Laimas slimības gadījumi, bet ar ērlihiozi reģistrēti 6 saslimšanas gadījumi.