Skatīt e-pastu
Jaunumi

Viena no sarežģītākajām sirds operācijām Latvijā un pirmā pasaulē

Autors: Iveta Bajāre, LU Kardioloģijas Zinātniskā institūta zinātniskā asistente

Latvijas Kardioloģijas centrā veiktas pasaulē pirmās divas operācijas augsta riska pacientiem ar sirds vārstuļa nepietiekamību. Izmantojot īpašu ierīci, tika samazināts mitrālā vārstuļa atvērums un atjaunota vārstuļa funkcija. Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra Hibrīdoperāciju zālē tika veiktas divas operācijas pacientiem, kuriem medikamentoza terapija bija nepietiekama, bet ķirurģiskas iejaukšanās risks būtu bijis par augstu.

Ierīce tika implantēta, pacientiem atrodoties vispārējā narkozē bez mākslīgās asinsrites caur cirkšņa un kakla vēnu vienlaicīgi. Lai to paveiktu bija nepieciešama liela invazīvo kardiologu, anesteziologu un kardioloģijas māsu komanda. Operāciju veica Dr. Inga Narbute, Dr. Ainārs Rudzītis, Dr. Ginta Kamzola, Dr. Milāna Zabunova un citi augsta līmeņa speciālisti, prof. Andreja Ērgļa vadībā.

Operācijās piedalījās arī kardiologs Dr. Martins Tomass (Martin Thomas) no Londonas St. Tomas' klīnikas un ierīces izstrādātājs Dr. Džeisons Rodžers (Jason Rodger) no ASV. Nākamās operācijas plānots veikt Londonas un Parīzes vadošajās klīnikās.

Nākotnē šādas operācijas glābs tos augsta riska pacientus ar sirds vārstuļa nepietiekamību, kuriem medaikamentoza terapija ir par vāju, bet ķirurģiska iejaukšanās būtu pārāk riskanta. Mitrālā vārstuļa nepietiekamība veicina sirds mazspējas progresu un 5 gadu laikā 50% gadījumu tā var novest līdz pāragrai nāvei.

Jaunā ierīce mitrālā vārstuļa funkciju korekcijai klīniskajā praksē varētu tikt ieviesta tuvāko gadu laikā.