Skatīt e-pastu
Jaunumi

Stradiņa slimnīcas pulmonologi aicina pārbaudīt plaušu veselību un veikt bezmaksas plaušu funkcionālo izmeklēšanu

Autors: Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Lāsma Sīle

Iestājoties rudens sezonai un aktualizējot veselu plaušu nozīmi labai dzīves kvalitātei, Stradiņa slimnīcas Plaušu slimību centra ārsti piedāvā bezmaksas plaušu funkcionālo izmeklēšanu jeb spirometriju pieaugušajiem. Bezmaksas spirometrijas izmeklējumus pēc iepriekšēja pieraksta Stradiņa slimnīcā veiks četras trešdienas pēc kārtas, sākot ar 2013. gada 23. oktobri (t. i. 23. un 30. oktobrī, 6. un 13. novembrī) Ambulatoro pakalpojumu centra (poliklīnika, 38.korpuss) 34. kabinetā laikā no 9:00 līdz 11:00.

 

Spirometriju īpaši ieteicams veikt, ja smēķējat vai kādreiz esat bijis smēķētājs, ja parādījušās iepriekš nepieredzētas elpošanas grūtības, sportojot vai fiziski strādājot, gadījumos, ja ir sajūta, ka trūkst elpas, trūkst gaisa, ja ir ilgstošs klepus, un ja ir bijušas plaušu slimības.

Bezmaksas izmeklējumiem lūdzam iepriekš pieteikties, zvanot pa tālruni 67069597 darba dienās no plkst. 9.00-15.00. Pierakstoties uz izmeklējumu, pacientiem tiks sniegtas norādes, kas jāievēro pirms izmeklējuma veikšanas. Lai veiktu bezmaksas izmeklējumu, ģimenes ārsta nosūtījums nav nepieciešams. Tā kā bezmaksas izmeklējumu skaits ir ierobežots, pierakstītajiem pacientiem neierašanās gadījumā lūdzam par to savlaicīgi paziņot.

Spirometrija ir īpaši nozīmīga hroniskas obstruktīvas plaušu slimības (HOPS) un bronhiālās astmas diagnostikā. Hronisku obstruktīvu plaušu slimību, kas ir ceturtais biežākais nāves cēlonis pasaulē, Eiropā nediagnosticē 50% gadījumos, savukārt Latvijā pat 80-85%.

Spirometrija ir plaši pieejama plaušu funkcionālās diagnostikas metode. Tā ir nesāpīga, vienkārša, neinvazīva izmeklēšanas metode – pacientam ir spēcīgi jāiepūš īpašā aparātā (spirogrāfā). Uzreiz pēc pārbaudes veikšanas tiek iegūta informācija par to cik daudz un, cik ātri var ieelpot un izelpot, kāds ir plaušu bioloģiskais vecums, kāds ir elpošanas orgānu funkcionālais stāvoklis. Viena testa veikšanai ir nepieciešamas aptuveni līdz 15 minūtes. Saskaņā ar izmeklējuma rezultātiem speciālists sniegs īsas rekomendācijas par nepieciešamo profilaksi vai ārstēšanu.