Skatīt e-pastu
Jaunumi

Uzmanība neatrisinātai problēmai – psihiskās veselības traucējumiem vecumā

Autors: Silva Bendrāte, RPNC sabiedrisko attiecību vadītāja

No 9. – 11. oktobrim notiek Psihiskās veselības dienas Latvijā. Šogad ar mērķi pievērst īpašu uzmanību psihiskās veselības problēmām vecumā, kas līdz šim ir bijusi nomaļāka ārstniecības joma. Psihiskās veselības dienas „Jūties labi vecumā” organizē Latvijas Psihiatru asociācija (LPA) un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Psihiatrijas un narkoloģijas katedra sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu (NVD), Pasaules veselības organizācijas (PVO) pārstāvniecību Latvijā un Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centru (RPNC). Psihiskās veselības dienas Latvijā notiek otro reizi, piedāvājot atraktīvu programmu un pamazām kļūstot par tradīciju.

Lasīt tālāk

Rīgas Austrumu slimnīcas Infektoloģijas centrs uzsāk iedzīvotāju vakcināciju pret sezonālo gripu

Autors: Dace Kārkliņa, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas preses sekretāre

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Rīgas Austrumu slimnīcas) stacionārs „Latvijas Infektoloģijas centrs” uzsāk iedzīvotāju vakcināciju pret sezonālo gripu. Infektoloģijas centra Vakcinācijas kabinetā pieejamā gripas vakcīna atbilst šoziem prognozētajiem sezonālās gripas vīrusu apakštipiem (3 komponentu vakcīna). Gripa Latvijā izplatās rudens/ziemas periodā, tādēļ šobrīd ir labākais laiks veikt vakcināciju, neatliekot to uz brīdi, kad gripa jau būs sākusi izplatīties. Imunitāte pret gripu izveidosies aptuveni 7 dienu laikā pēc vakcīnas saņemšanas, uzsver speciālisti.

Lasīt tālāk

Padomi veselības profilaksei bērniem rudenī

Autors: Māra Kondrāte "P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības"

Rudens ir pārmaiņu laiks gan dabā, gan cilvēka ikdienas dzīvē. Īpaši pastiprināti uz pārmaiņām reaģē bērnu organisms. To atkārtoti pierāda tendence, kas novērojama ik gadu septembra beigās – bērnu un jauniešu vidū izteikti pieaug augšējo elpceļu un zarnu trakta infekcijas. Turklāt skolas un bērnudārzi, kur bērni atrodas ciešā saskarē viens ar otru, ir īpaši labvēlīga vide vīrusu izplatībai. Tāpēc jau laikus nepieciešams spēcināt bērnu imūnsistēmu. Par to, kā rudenī pasargāt bērnus no vīrusa infekcijām, vairāk zina stāstīt „BENU aptieku” tīkla farmaceits Aleksejs Protass. Katram organismam piemīt iedzimta aizsargspēja jeb imunitāte, kas to aizsargā pret slimību ierosinošiem mikroorganismiem. Bērnam piedzimstot, no mātes tiek iemantota pasīvā imunitāte, savukārt aktīvā imunitāte tiek radīta ar vakcīnām. Dzīves laikā cilvēka organisms attīsta iegūto imunitāti, kas veidojas, piemēram, pārslimojot kādu noteiktu slimību. „BENU aptieku” farmaceits Aleksejs Protass norāda, ka imunitātes veidošanās ir atkarīga arī no cilvēka dzīvesveida, kas ietver gan fizisko aktivitāšu daudzumu, gan ikdienas ēdienkarti un pat higiēnas paradumus. Vecākiem, kuri ievēro, ka bērns sācis biežāk slimot, izteikti bieži jūtas vājš un saguris, farmaceits iesaka nekavējoties sākt rīkoties - spēcināt bērna imunitāti.

Lasīt tālāk

Sācies rudenim raksturīgais ērču aktivitātes pieaugums

Autors: Slimību profilakses un kontroles centra Sabiedrisko attiecību speciāliste Anete Vilciņa

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pēdējo dienu novērojumi liecina, ka līdzīgi kā ik gadus, sācies ērču rudens aktivitātes pieaugums – tas nozīmē, ka ērču dabā ir vairāk. Salīdzinot ar novērojumiem vasaras periodā, kad ērču bija mazāk, pēdējās dienās konstatēts, ka Latvijas centrālās un dienvidaustrumu daļas ērču monitoringa vietās to aktivitāte pieaugusi 2-3 reizes, atsevišķās vietās sasniedzot ap 50-70 ērču uz vienu kilometru. Pieaudzis arī ērču nepieaugušo īpatņu skaits, kas ir grūti pamanāmi, bet arī var pārnest infekcijas ierosinātājus.

Lasīt tālāk

10 lietas veselai un laimīgai sirdij šovasar

Autors: Slimību profilakses un kontroles centra komunikācijas nodaļas vadītāja Laura Ševčenko

Ūdens. Ūdens sirdij patiks visādos veidos. Ja peldēsi, uzlabosi savu fizisko formu, vielmaiņu, un sirds par to līksmos. Ja ūdeni dzersi, pievienojot kādu svaiga gurķa šķēlīti vai piparmētras lapiņu, atjaunosi organismam tik ļoti vajadzīgo šķidruma daudzumu, kas arī nepieciešams labai sirds veselībai! Atgādinām, ka pieaugušam cilvēkam dienā vajadzētu izdzert vismaz 2 – 3 litrus šķidruma, ja ārsts nav noteicis citādāk! Miegs. Lai arī miegā lielākā daļa organisma funkciju turpina darboties, tas notiek „atpūtas” režīmā, bez stresa un vienmērīgi elpojot. Miegā vajadzētu pavadīt vismaz 7 stundas, lai arī Tava sirsniņa uzkrāj spēkus jaunai dienai un spēj Tev kalpot bez ierunām. Pastaiga. Var staigāt dažādi – tikai Tu un Tava sirds, bet vēl labāk - Tu, Tava sirds un Tavs sirdsāķītis... Bet galvenais – vajag staigāt no sirds un ar prieku, tā lai Tava pastaiga dod labumu tavai veselībai. Un tā noteikti dos labumu, ja staigāsi regulāri. Sāc jau šovasar - katru dienu dodies vismaz 30-40 minūšu garā intensīvā pastaigā.

Lasīt tālāk