Skatīt e-pastu
Jaunumi

Padomi veselības profilaksei bērniem rudenī

Autors: Māra Kondrāte "P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības"

Rudens ir pārmaiņu laiks gan dabā, gan cilvēka ikdienas dzīvē. Īpaši pastiprināti uz pārmaiņām reaģē bērnu organisms. To atkārtoti pierāda tendence, kas novērojama ik gadu septembra beigās – bērnu un jauniešu vidū izteikti pieaug augšējo elpceļu un zarnu trakta infekcijas. Turklāt skolas un bērnudārzi, kur bērni atrodas ciešā saskarē viens ar otru, ir īpaši labvēlīga vide vīrusu izplatībai. Tāpēc jau laikus nepieciešams spēcināt bērnu imūnsistēmu. Par to, kā rudenī pasargāt bērnus no vīrusa infekcijām, vairāk zina stāstīt „BENU aptieku” tīkla farmaceits Aleksejs Protass. Katram organismam piemīt iedzimta aizsargspēja jeb imunitāte, kas to aizsargā pret slimību ierosinošiem mikroorganismiem. Bērnam piedzimstot, no mātes tiek iemantota pasīvā imunitāte, savukārt aktīvā imunitāte tiek radīta ar vakcīnām. Dzīves laikā cilvēka organisms attīsta iegūto imunitāti, kas veidojas, piemēram, pārslimojot kādu noteiktu slimību. „BENU aptieku” farmaceits Aleksejs Protass norāda, ka imunitātes veidošanās ir atkarīga arī no cilvēka dzīvesveida, kas ietver gan fizisko aktivitāšu daudzumu, gan ikdienas ēdienkarti un pat higiēnas paradumus. Vecākiem, kuri ievēro, ka bērns sācis biežāk slimot, izteikti bieži jūtas vājš un saguris, farmaceits iesaka nekavējoties sākt rīkoties - spēcināt bērna imunitāti.

Lasīt tālāk

Sācies rudenim raksturīgais ērču aktivitātes pieaugums

Autors: Slimību profilakses un kontroles centra Sabiedrisko attiecību speciāliste Anete Vilciņa

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pēdējo dienu novērojumi liecina, ka līdzīgi kā ik gadus, sācies ērču rudens aktivitātes pieaugums – tas nozīmē, ka ērču dabā ir vairāk. Salīdzinot ar novērojumiem vasaras periodā, kad ērču bija mazāk, pēdējās dienās konstatēts, ka Latvijas centrālās un dienvidaustrumu daļas ērču monitoringa vietās to aktivitāte pieaugusi 2-3 reizes, atsevišķās vietās sasniedzot ap 50-70 ērču uz vienu kilometru. Pieaudzis arī ērču nepieaugušo īpatņu skaits, kas ir grūti pamanāmi, bet arī var pārnest infekcijas ierosinātājus.

Lasīt tālāk

10 lietas veselai un laimīgai sirdij šovasar

Autors: Slimību profilakses un kontroles centra komunikācijas nodaļas vadītāja Laura Ševčenko

Ūdens. Ūdens sirdij patiks visādos veidos. Ja peldēsi, uzlabosi savu fizisko formu, vielmaiņu, un sirds par to līksmos. Ja ūdeni dzersi, pievienojot kādu svaiga gurķa šķēlīti vai piparmētras lapiņu, atjaunosi organismam tik ļoti vajadzīgo šķidruma daudzumu, kas arī nepieciešams labai sirds veselībai! Atgādinām, ka pieaugušam cilvēkam dienā vajadzētu izdzert vismaz 2 – 3 litrus šķidruma, ja ārsts nav noteicis citādāk! Miegs. Lai arī miegā lielākā daļa organisma funkciju turpina darboties, tas notiek „atpūtas” režīmā, bez stresa un vienmērīgi elpojot. Miegā vajadzētu pavadīt vismaz 7 stundas, lai arī Tava sirsniņa uzkrāj spēkus jaunai dienai un spēj Tev kalpot bez ierunām. Pastaiga. Var staigāt dažādi – tikai Tu un Tava sirds, bet vēl labāk - Tu, Tava sirds un Tavs sirdsāķītis... Bet galvenais – vajag staigāt no sirds un ar prieku, tā lai Tava pastaiga dod labumu tavai veselībai. Un tā noteikti dos labumu, ja staigāsi regulāri. Sāc jau šovasar - katru dienu dodies vismaz 30-40 minūšu garā intensīvā pastaigā.

Lasīt tālāk

Stradiņos - viena no sarežģītākajām operācijām pasaulē

Autors: Plaušu hipertensijas speciālists, kardiologs Dr. Andris Skride

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centrā veikta viena no sarežģītākajām operācijām pasaulē - endarterektomija no plaušu artērijas. Operācija noritējusi veiksmīgi. Pacients jūtas labi. 2008. gadā 28 gadus jaunam vīrietim tika konstatēta smaga hroniska trombemboliskas ģenēzes pulmonāla hipertensija. Piecus gadus pacienta terapija bija medikamentoza - ar mērķi samazināt plaušu hipertensiju un novērst tālākas trombu veidošanās iespējas, taču tā nesniedza cerēto efektu. Plaušu artērijas, kas savieno sirds labo kambari ar plaušām, bija pilnīgi nosprostotas. Elpas trūkuma dēļ pacientam bija ierobežota fiziskā aktivitāte un samazināta dzīves kvalitāte. Pēc operācijas vīrietis jūtas labi un gaida atveseļošanos.

Lasīt tālāk

Speciālisti brīdina par insulta riska pieaugumu jauniešu vidū

Autors: Dagnija Veidemane, "EUROAPTIEKA" Mārketinga un Pārdošanas departamenta direktore

Tveicīgā un karstā laikā pieaug risks piedzīvot insultu, jo karstumā asinsvadi strauji paplašinās, turklāt aplams ir plaši izplatītais pieņēmums, ka insults var piemeklēt tikai vecāka gadagājuma ļaudis, jo Latvijā pēdējā laikā tas arvien biežāk skar jauniešus, brīdina veselības jomas speciālisti. Insultu jeb smadzeņu infarktu visbiežāk izraisa vairāku faktoru kopums, tostarp stress, smēķēšana, alkohola un enerģijas dzērienu pārmērīga lietošana, mazkustīgs dzīvesveids vai nepareizi izvēlēts sportošanas režīms, liekais svars, paaugstināts asinsspiediens, cukura diabēts un augsts holesterīna līmenis. "Ja cilvēks, kam ir liels stress vai slodze darbā, to cenšas noņemt ar divām dienā izsmēķētām cigarešu paciņām un iedzeršanu vakarā, bet paģiras izdomā ārstēt, piemēram, ar rīta skrējienu, pastāv augsts insulta risks. Diemžēl Latvijā pēc šāda vai līdzīga scenārija dzīvo daļa gados jaunu cilvēku, taču jāatceras, ka organisma rezerves nav neizsmeļamas," sacīja aptieku tīkla "EUROAPTIEKA" pārstāve Dagnija Veidemane.

Lasīt tālāk